LOKALA ARBETEN

Vill du vara med och skapa en idrottsmiljö där alla får plats och växer som människor? Genom ett lokalt arbete kan du göra skillnad, precis där du bor. 

Vad är ett lokalt arbete?

Ett lokalt arbete är en verksamhet som drivs av ideella krafter på en plats där Sport for Life inte har ett centralt team. Det kan vara allt från träningar och läger till mentorskap och ledarskapsträning. Alltid med fokus på människan bakom idrottaren. 

Vill du haka på ett lokalt arbete?

Det finns flera lokala arbeten runt om i Sverige som du kan bli en del av.

  • Hitta ett lokalt arbete nära dig. 
  • Hör av dig till ledaren och se hur du kan bidra.
  • Var med och gör skillnad – tillsammans.

Vem kan starta ett lokalt arbete?

Alla som brinner för idrott, människor och tro! Du behöver inte vara expert. Det räcker med ett hjärta för att göra skillnad. 

 Vill du starta ett lokalt arbete?

  • Kontakta oss. Vi hjälper dig att komma igång. 
  • Bygg ett team genom att samla personer som delar visionen på den plats där du finns. 
  • Starta smått och tänk hållbart. Börja med en aktivitet och en regelbundenhet som passar er.
  • Få stöd. Vi erbjuder resurser, coaching och nätverk. 

Redan engagerad i ett lokalt arbete?

Fantastiskt! Du är en viktig del av vår rörelse.

Här är några sätt du kan fortsätta växa:

  • Delta i våra nationella träffar och utbildningar.
  • Dela dina erfarenheter med andra lokala ledare.
  • Få stöd och coachning från vårt team. 

Som lokal ledare får du:

  • Tillgång till vårt material och utbildningar. 
  • Coachning och mentorskap.
  • Möjlighet att delta i nationella träffar. 
  • Ett nätverk av likasinnade ledare. 

VÅRA LOKALA ARBETEN

VÅRA LOKALA ARBETEN

Sport for Life Borås
Verksamhetsledare Olle Hallberg
olle.hallberg@icloud.com
0763-90 00 04
Bli medlem i Sport for Life Borås

Sport for Life Botkyrka
@sfl_botkyrka

Verksamhetsledare Oscar Carlsson
oscarcarlsson10@gmail.com
0733-31 01 89
Bli medlem i Sport for Life Botkyrka

Sport for Life Enköping
Verksamhetsledare Olle Hallberg

olle.hallberg08@icloud.com
Bli medlem i Sport for Life Enköping

Sport for Life Eskilstuna
@sfl_eskilstuna

Verksamhetsledare Alberth Andersson
alberth.andersson@sportforlife.se
0762-86 48 63
Bli medlem i Sport for Life Eskilstuna

Sport for Life Göteborg
@sportforlife.goteborg

Verksamhetsledare Charlie Hellström
charlie.hellstrom@sportforlife.se
0727-36 44 55
Bli medlem i Sport for Life Göteborg

Sport for Life Habo
@sportforlife_habo

Verksamhetsledare Joakim Jonsson
jjonzon@jonkoping.se
0701-44 61 52
Bli medlem i Sport for Life Habo

Sport for Life Hillerstorp
Verksamhetsledare Elias Wingren

eliasholm01@gmail.com
0728-89 66 35
Bli medlem i Sport for Life Hillerstorp

Sport for Life Härnösand
Verksamhetsledare LT Jarl
lt@jarl.se
0703-40 96 48
Blir medlem i Sport for Life Härnösand

Sport for Life Jönköping
@sportforlife.jonkoping

Verksamhetsledare Sakarias Bryskhe
sakarias.bryskhe@sportforlife.se
0727-19 88 99
Bli medlem i Sport for Life Jönköping

Sport for Life Karlstad
Verksamhetsledare Simon Zetterman

simonzetterman@gmail.com
0722-20 98 99
Bli medlem i Sport for Life Karlstad

Sport for Life Katrineholm
@sfl.katrineholm

Verksamhetsledare David Tripodo
davidtripodoinkatrineholm@gmail.com
0707-74 33 31
Bli medlem i Sport for Life Katrineholm

Sport for Life Laholm
Verksamhetsledare Jennie Nyberg

jennienyberg96@hotmail.com
0766-37 79 44
Bli medlem i Sport for Life Laholm

Sport for Life Lycksele
Verksamhetsledare Joacim Örnberg

joacim.ornberg@pingstlse.se
0730-21 90 29
Bli medlem i Sport for Life Lycksele

Sport for Life Malmö
@sportforlifemalmo

Verksamhetsledare Uhunoma Bright Osayanmon
osayanmonbright@gmail.com
0764-31 94 83
Bli medlem i Sport for Life Malmö

Sport for Life FIF Mariannelund
Verksamhetsledare Karin Remdahl

karin@mariannelund.nu
Bli medlem i Sport for Life FIF

Sport for Life Motala
Verksamhetsledare Daniel Rask

danielrask1971@gmail.com
0702-54 77 50
Bli medlem i Sport for Life Motala

Sport for Life Nyköping
Verksamhetsledare Loke Henricson

lokehenricson1@gmail.com
Bli medlem i Sport for Life Nyköping

Sport for Life Skellefteå
Verksamhetsledare Albin Rehnman

albin.rehnman@gmail.com
0709-89 25 15
Bli medlem i Sport for Life Skellefteå

Sport for Life Tranås
@sportforlife_tranas

Verksamhetsledare Johan Piensoho
johan.piensoho@brunnsparkskyrkan.se
0708-48 58 38
Bli medlem i Sport for Life Tranås

Sport for Life Umeå
@sportforlifeumea

Verksamhetsledare Jens Sjöström
jens.sjostroms@gmail.com
0733-34 48 10
Bli medlem i Sport for Life Umeå

Sport for Life Vaggeryd
Verksamhetsledare Melker Flor

melker.flor@gmail.com
0763-38 04 04
Bli medlem i Sport for Life Vaggeryd

Sport for Life Värmdö
Verksamhetsledare Jonathan Nilsson

jonte2006@gmail.com
0721-58 87 31
Bli medlem i Sport for Life Värmdö

Sport for Life Värnamo
Verksamhetsledare Edvin Tranbom
edvin.tranbom@gmail.com

0763-05 92 28
Bli medlem i Sport for Life Värnamo

Sport for Life Västerås
@sflvasteras

Verksamhetsledare Noah Sjöblom
noah02sjoblom@gmail.com
0739-04 90 97
Bli medlem i Sport for Life Västerås

Sport for Life Örebro
@sfl_orebro

Verksamhetsledare Gabriel Skåre Martini
gabrielskmartini@hotmail.com
0728-88 22 58
Bli medlem i Sport for Life Örebro

Sport for Life Örnsköldsvik
Verksamhetsledare Elise Björnler
elise.bjornler@gmail.com
0729-75 68 76
Bli medlem i Sport for Life Örnsköldsvik

MER INFO

TIPS INFÖR STARTEN AV ETT LOKALT ARBETE

Funderar du på vad som krävs för att starta eller driva ett lokalt arbete eller vad fördelarna att samarbeta med Sport for Life är? Här får du tips och idéer på hur ett arbete kan fungera samt mer information om fördelarna med att vara kopplad till oss.

STARTA ETT SFL-ARBETE

Här hittar du all information och hjälp du behöver för att komma igång och starta ett Sport for Life-arbete på er ort.

FÅ BIDRAG FÖR ERT ARBETE

Består ert lokala arbete av medlemmar där minst 60% är 6–25 år? Då kan ni få pengar från statliga bidrag genom oss. Läs mer här om kriterierna för detta och hur ni går till väga.

TIPS INFÖR STARTEN 

ATT TÄNKA PÅ INFÖR START
Innan ni startar ert SFL-arbete så kan det vara bra att först kolla på kartan ovan under rubriken ”Våra lokala arbeten” ifall det redan finns ett arbete på er ort som ni kan bli en del av och samarbeta med istället för att starta ett nytt arbete. Ta även kontakt med Sport for Lifes huvudkontor för att inleda en dialog om hur ni kan gå vidare. Vi ser gärna att n
i är en grupp om minst tre personer som vill vara med och starta arbetet och kan utgöra arbetets ledningsteam. Det kan vara relativt intensivt att dra igång ett arbete och det är bra att vara flera som kan stötta varandra och växeldra om en blir sjuk, behöver åka bort eller liknande.

Efter samtal med huvudkontoret så kommer ni få ett inlogg till NGO|PRO som är vårt medlems- och inrapporteringssystem. När ni fått det så är det dags att ha ert första årsmöte där ni antar riktlinjer för arbetet men också pratar om inriktningen på verksamheten som arbetet ska bestå av. Ladda upp ett protokoll och de underskrivna riktlinjerna i NGO|PRO och börja sedan att engagera andra i arbetet och rekrytera nya medlemmar.

Det är smart att försöka få till en första träff ganska omgående när ni har ovanstående bitar på plats. Det är lättare att få fler att vilja haka på när det finns en träff att bjuda in till än att bara prata om det. Kolla på tipsen nedan gällande upplägg på träffen och öva någon gång hemma på vad du ska säga när ni träffas.

TIPS PÅ VERKSAMHET
Det finns egentligen inga rätta eller felaktiga aktiviteter i ett SFL-arbete så länge som de verkar för att betjäna och förvandla idrottsvärlden genom att utveckla människor till kropp, huvud och hjärta. Arbetet kan bestå av ett eller flera verksamhetsområden eller grupper, även kallade lokalavdelningar. Dessa områden kan vara allt från olika sportgrupper, lifegrupper och läger till personer som vill fokusera på ledarträning och individuell coachning. Oavsett inriktning så ser vi gärna att våra lokala arbeten söker samarbete med både lokala klubbar och kyrkor för att vara en bro mellan dessa två rörelser.

 

 

VARFÖR ETT SPORT FOR LIFE-ARBETE?
En berättigad fråga är varför man ska starta ett Sport for Life-arbete, vad får man helt enkelt ut av det? Ett av de största argumenten är att ensam inte är stark. Vi tror på visionen om en förvandlad idrottsvärld och vi tror det är möjligt först när flera börjar samarbeta och bygga nätverk som blir en rörelse som berör lokalt, regionalt, nationellt och till och med internationellt. Som ett lokalt SFL-arbete blir man del av en större rörelse och möjliggör därmed en större vision. Vi kan tillsammans som ledare och medlemmar bli en rörelse som gör mycket större inverkan än vad vi kan göra individuellt. Ju fler vi är, desto större inflytande kan vi ha.

Utöver detta blir man som lokalt arbete naturligt en del av Sport for Lifes olika nätverk både nationellt och internationellt. Dessa nätverk bidrar till inspiration och uppmuntran som gör att ert arbete kan utvecklas längre än vad det annars skulle ha gjort. Genom att vara en del av en större rörelse så kan vi även enklare multiplicera goda exempel och hjälpa varandra med material och praktiska verktyg som hjälper oss alla att bli bättre och lyckas med vårt uppdrag. Utöver detta får man som grupp olika resurser, allt från vår ledarhandbok till rabatterade priser på varor i vår webbshop till gratis tillgång till vårt administrativa system NGO|PRO.

I NGO|PRO kan ni enkelt skicka gratis sms och mail till alla medlemmar i ert arbete. Genom Sport for Life finns även möjlighet till att få olika bidrag. Läs mer om detta i avsnittet om bidrag.

STARTA ETT ARBETE

STARTA
Att starta en Sport for Life-arbete eller nytt verksamhetsområde och skapa en lokalavdelning till Sport for Life Sverige är enkelt. Här kommer en checklista som ni kan följa vid uppstarten.
1) Intresseanmälan (hittas nedan)
2) Visionskväll/Förankra
3) Skapa en ledningsgrupp
4) Utforma ett visionsdokument
5) Årsmöte och sätt igång
ADMINISTRATION
Inloggningssidan till NGO|PRO hittar du enkelt via knappen nedan. När ni fått era inloggningsuppgifter till NGO|PRO kan ni enkelt skapa flera verksamhetsområden/lokalavdelningar samt få en överblick av medlemmarna i respektive område/avdelning. Varje nystartat arbete får fri tillgång till våra resurser, erbjudanden och uppmuntran via våra nyhetsbrev.

Lokalavdelningar som vill få bidrag för sin verksamhet genom Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) och uppnår kriterierna för detta får ett välkomstpaket som boostar ert arbete lite extra. Läs mer om vad som gäller för att bli bidragsberättigad i nästa stycke.

FÅ BIDRAG FÖR ERT ARBETE

SÖKA BIDRAG
Då Sport for life är en barn- och ungdomsorganisation kan vi söka bidrag från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) för alla våra lokalavdelningar. Målet från MUCF:s sida med lokalavdelningar är att få unga människor att engagera sig i en meningsfull aktivitet på fritiden samt hjälpa dem att förstå hur en ideell förening fungerar. Detta för att träna nästa generation i hur man i Sverige kan använda sina demokratiska rättigheter och yttrandefriheten samt visa på de möjligheter samhället ger oss att organisera sig och på så vis vara med och påverka.

VAD KRÄVS?
För att ett arbete/lokalavdelning ska vara bidragsberättigad så behöver man uppfylla följande kriterier:

• Ha kontinuerliga träffar (minst 5-8 träffar/samlingar/planeringar på ett år).
• Ha en ledningsgrupp (bestående av minst tre personer).
• Man måste ha minst tre medlemmar och 60% av de för året bekräftade medlemmarna måste vara i åldern 6–25 år.
• Medlemskapet måste vara frivilligt och bekräftas antingen med en medlemsavgift eller annan aktiv handling.
• Man måste ge medlemmarna möjlighet att yttra sig genom ett årsmöte som ska protokollföras.
• Göra en årlig redovisning till Sport for Life som sköter bidragsansökan till MUCF.

VAD OMFATTAR BIDRAGET?
Varje godkänd lokalavdelning får 2500 kr i bidrag från Sport for Life. Denna summa är tänkt att möjliggöra verksamheten och täcka kostnader för exempelvis hallhyror eller andra inköp. Bidraget betalas inte ut till arbetet utan man kan antingen välja att skicka fakturan till Sport for Life eller själv göra utlägg som skickas in till huvudkontoret. Pengarna kan även användas för att betala anmälningsavgifter till event eller köpa varor i shoppen.

 

REDOVISNINGENS 5 STEG

1 – Kom igång med NGO|PRO
Det digitala systemet NGO|PRO hjälper dig att redovisa enkelt och effektivt. Det ger dig också möjlighet att kommunicera med era medlemmar via sms och mail.

2 – Registrera ett Sport for Life-arbete eller verksamhetsområde/grupp
Ett arbete behöver bestå av minst tre medlemmar och 60% av medlemmarna måste vara 6–25 år för att ni ska få bidrag. Ett arbete kan rapportera in flera olika verksamhetsområden och grupper så länge ni har olika ledningsgrupper och verksamheter som skiljer sig mellan varandra.

3 – Ha ett årsmöte och anta riktlinjer
Varje arbete/verksamhetsområde ska hålla ett årsmöte en gång varje år. Här beslutar medlemmarna i de respektive grupperna vad verksamheten ska göra och vilka som är med i ledningsgruppen. På det första årsmötet, när varje arbete eller verksamhetsområde startar, antar ni också era riktlinjer. Använd gärna mallen för årsmötesprotokoll när ni har ert årsmöte samt vårt förslag på riktlinjer. Dessa hittar ni via knapparna nedan.

4 – Samla medlemmar och bekräftelser
Medlemmar kan ansluta sig när som helst under året och det krävs att medlemmarna bekräftar sitt medlemskap en gång varje år. Medlemsbekräftelse sker i en personlig årlig aktiv handling via sms, mail eller namnunderskrift på medlemslista, eller genom att betala en årlig medlemsavgift. Manager erbjuder ett smidigt sätt att bekräfta sitt medlemskap via sms eller mail.

5 – Redovisa och få bidrag
I slutet av året behöver man ladda upp en verksamhetsberättelse i NGO|PRO för respektive arbete/verksamhetsområde som man vill söka bidrag för. Senast den 31 december varje år behöver era medlemmar ha bekräftat sitt medlemskap. Då behöver även riktlinjer, årsmötesprotokoll och verksamhetsberättelse för året vara uppladdade i NGO|PRO. Efter det sköter NGO|PRO SFL-kontoret resten av ansökan om bidrag till MUCF.